Praha a Airbnb

Nemůžete najít nájem nebo byt v Praze? My také ne a není divu. K 17. 2. 2020 je 13 116 aktivních bytů v Airbnb (a další stovky neaktivních), tedy nejsou určené k rezidentnímu bydlení, ale ke krátkodobým pronájmům turistům. Z bohulibé myšlenky jen v Praze Airbnb přerostlo v business, který generuje přes půl miliardy korun obratu měsíčně. 

 

0
Bytů v Praze je dnes na Airbnb

V celé Praze (17. 2. 2020) je na sreality.cz 4 355 bytů k prodeji a 5 517 k pronájmu, na Airbnb je ve stejný den 13 116 bytů určených výhradně turistům přes Airbnb. Něco prostě není v pořádku. 

Detailně jsme zanalyzovali všechny nabídky Airbnb v velé Praze. Následující data byla získána pravidelným procházením webu aribnb.com, nejedná se tedy o odhady, ale analýzu fungování Airbnb na základě dostupných dat ze samotného Airbnb. Více o datech níže. 

Byty nabízené na Airbnb v Praze

Takto vypadá rozložení Airbnb bytů v Praze, ve kterých může bydlet 13 000 rodin místo desítek tisíc turistů. 

 

Počet turistů v Praze ubytovaných přes Airbnb

Umíte si představit Prahu, která by měla v centru města 24 nových hotelů Corinthia, každý s 24 patry a 539 pokoji, které by tam vyrostly v posledních pěti letech? Nemusíte, žijete v ní.

Budova Hotelu Corinthia má celkem 26 podlaží, z čehož 24 je nadzemních. Celková výška činí 84 metrů, anténa dosahuje až do výšky 90 metrů. Uvnitř budovy se nachází 539 pokojů, na Airbnb 13.000 bytů.

Typy bytů nabízených v Bubenči přes Airbnb

Počet bytů pronajímaných přes Airbnb rychle roste, navíc nejvíce v sektoru celých bytů. Těch se nabízí drtivá většina. Zatímco v únoru 2017 bylo na Airbnb zalistováno 6 800 bytů v lednu 2020 již 11 000 (a to jen celých bytů, dalších více než 2 000 pokojů). Jen za 2 roky je to nárůst o 60 %.  

Vývoj cen za byt na Airbnb v Praze

První graf ukazuje počet zabookovaných jednotek žlutě a modře pak průměrnou denní cenu za byt. Vývoj cen za Airbnb navíc roste. Průměrná denní  sazba je nyní 1 595 Kč plus náklady na úklid. Průměrně tedy při teoretické maximální obsazenosti je výnos z bytu 48 000 Kč za měsíc plus náklady na úklid.

Navíc se jedná o průměrnou denní sazbu, v centru jsou čísla zásadně vyšší.

Tím jsou ještě více vytlačováni běžní nájemníci, protože majitel bytu eliminuje riziko dané běžným nájmem, často i odvody a získá násobek příjmů i při nižší obsazenosti.

Jak velký je to v Praze business

Kolik se vlastně na Airbnb v Praze vydělá? Dle odhadů serveru airdna.co velikost trhu Airbnb roste. Za prosinec se odhaduje 300 000 USD, tedy výnos 563 457 340 Kč. Zdá se vám to jako strašné číslo? Nám také, počítali jsme několikrát, ale při průměrné obsazenosti, ceně 1 600 Kč na noc a 13 000+ byty je to možná ještě víc. Přes půl miliardy měsíčně!

 

Byty na Airbnb, aneb kde byste mohli bydlet, kdyby bylo Airbnb regulováno.

Ceny top bytů v Praze s uvedeným ročním odhadovaným výnosem. Ten je počítán z reálných obsazeností a cen za noc, tedy lze jej považovat za relativně přesný. 

Data byla získána a zpracována pomocí systémů Airdna, vlastním procházením webů a analýzou v dalších datových nástrojích. Jejich přesnost zvlášť u počtu jednotek, typů a podobně považujeme za vysokou, protože vychází z reálných nabídek a dat Airbnb.com. Přesto za ně neneseme odpovědnost. 

Pomozte to změnit, sdílejte informace na sociálních sítích nebo napište svému poslanci nebo zastupiteli, že vám to není lhostejné.