Bubeneč

Nemužete najít dostupný nájem nebo koupit byt v Bubenči či na Letné? My také ne a není divu. Jen v Bubenči je k 17. 2. 2020 239 bytů v Airbnb, tedy nejsou určené k rezidentnímu bydlení, ale ke krátkodobým pronájmům turistům.

 

0
Bytů v Bubenči je na Airbnb

V Bubenči je dnes (17. 2. 2020) na sreality.cz 11 bytů k prodeji a 23 k pronájmu, na Airbnb je ve stejný den 239 bytů určených výhradně turistům přes Airbnb. Něco prostě není v pořádku. 

Detailně jsme analyzovali všechny nabídky Airbnb v Bubenči za poslední 2 roky. Následující data byla získána pravidelným procházením serverů několika služeb poskytujících pronájmy v Praze, nejedná se tedy o odhady, ale analýzu fungování především Airbnb na základě dostupných dat ze samotného Airbnb.com. Více o datech níže.  

Byty nabízené na Airbnb v Bubenči

 

V Holešovicích, do kterých katastrálně spadá část Letné je to dalších 535 bytů, ze kterých je většina právě na Letné, ale v následujícím textu se budeme věnovat pouze Bubenči, Holešovicím pak věnujeme samostatný text. 

Typy bytů nabízených v Bubenči přes Airbnb

Je jasně vidět trend v počtu klesajících pronajímaných pokojů, tzv. „private room“ a zvyšující se počet celých bytů. Počet pronajímaných prostor v čase roste, sdílených ubytování ale ubývá a jedná se tedy téměř výhradně celé byty. V lednu 2020 bylo aktivně inzerováno v Bubenči 211 bytů, 11 privátních pokojů a jeden sdílený.

 

Vývoj cen za byt na Airbnb v Bubenči

Modrá křivka ukazuje průměrnou cenu za noc v Kč, žlutá pak počet zabookovaných bytů. V prosinci byla průměrná cena za noc na Letné 1609 Kč bez ceny úklidu a během 2 let prudce roste. Majitel bytu si tak vydělá násobek toho, co z běžného nájmu. Jsou tak vytlačováni běžní nájemníci, protože majitel bytu v Airbnb eliminuje riziko dané běžným nájmem, často i odvody a povinné poplatky a získá násobek příjmů proti běžnému nájemníkovi. I při nižší reálné obsazenosti bytu na Airbnb je výnos zásadně vyšší, proto je třeba Airbnb regulovat po vzoru velkých Evropských metropolí. V Amsterdamu je maximální doba pronájmu bytu přes Airbnb 30 dní a je nutné zvláštní povolení.

Jak velký je Airbnb v Bubenči business

Kolik se vlastně na Airbnb jen v Bubenči vydělá? Dle odhadů serveru airdna.co velikost trhu Airbnb roste. Za prosinec se odhaduje 300.000 USD, tedy výnos cca 6 856 950 Kč. 

 

Top byty na Airbnb na Letné, aneb kde byste mohli bydlet kdyby bylo Airbnb regulováno

Ceny nejlepších bytů na Letné a v Bubenči s uvedeným ročním odhadovaným výnosem. Ten je počítán z reálných obsazeností nemovitosti a cen za noc, tedy lze jej považovat za relativně přesný. Např. byt pro 3 osoby (č.12) dosáhl výnosu přes 39.600 Kč / měsíčně. 

Revenue = roční výnos z bytu v tisících CZK bez poplatků za úklid.

ADR = průměrná denní cena za noc.

Data byla získána a zpracována pomocí systémů Airdna, vlastním procházením webů a analýzou v dalších datových nástrojích. Jejich přesnost zvlášť u počtu jednotek, typů a podobně považujeme za vysokou, protože vychází z reálných nabídek a dat Airbnb.com. Přesto za ně neneseme odpovědnost. 

Pomozte to změnit, sdílejte informace na sociálních sítích nebo napište svému poslanci nebo zastupiteli, že vám to není lhostejné.